Wyjazd nad morze

Wyjazd nad morze

Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi wypoczywać nad morzem. Nadmorskie tereny dają możliwość aktywnego wypoczynku, jak spacery nordic walking, długie wędrówki po plaży, wycieczki rowerowe w przybrzeżnych terenach leśnych, sport na plaży i mnóstwo innych. Drugim wariantem jest rzecz jasna bardziej leniwy wypoczynek w postaci wylegiwania się na plaży, dla wielu najchętniej w gorących promieniach słońca. Nad morzem każdy znajdzie coś dla siebie, a oprócz tego nadmorski mikroklimat bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie większości osób. Oczywiście, nad morze warto wybierać się o każdej porze roku, nie tylko w letnim skwarze.

A może nad morze? Czemu nie!

Dla wielu osób pobyt nad morzem będzie bardzo korzystny poza ścisłym sezonem letnim. Zwłaszcza osoby, które szczególnie potrzebują dużej dawki jodu ze względu na schorzenia tarczycy czy też zdrowotnego wpływu morskiego aerozolu na górne drogi oddechowe, powinny wybierać się nad morze w porze zimowej. Jesień nad morzem z kolei pozwala naprawdę wypocząć psychicznie, wyciszyć się i zregenerować siły. Wyjątkowe walory z kolei ma pobyt nad morzem wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia po zimie. Rześkie nadmorskie powietrze, morska bryza, chłodny wiatr i ciepłe promienie słońca potrafią zdziałać dla duszy i ciała więcej, niż można sobie wyobrazić - prawdziwy zastrzyk endorfin i nowej energii po ciemnych i zimnych zimowych miesiącach, często bardzo mało aktywnych.

Sport na plaży

Idealnym sposobem spędzania czasu nad morzem jest aktywność fizyczna na piaszczystej plaży. Z jednej strony wiadomo doskonale, że ruch to zdrowie samo w sobie, ale warto wspomnieć też o tym, że wysiłek fizyczny na plaży powoduje, że organizm lepiej wchłania mikroelementy znajdujące się w naturalnym morskim aerozolu, gdyż przyspiesza krążenie krwi i oddech. W takich warunkach taka naturalna inhalacja jest bardzo skuteczna, a obecne w aerozolu minerały są dobrze przyswajalne.

Talasoterapia dla każdego

Warto wspomnieć o tym, że dobroczynny wpływ morza na zdrowie człowieka jest udowodniony, a kuracja z wykorzystaniem morza i elementów terenów nadmorskich nosi swoją specjalną nazwę - talasoterapia. Tego rodzaju korzystne oddziaływanie morza na zdrowie jest w pewnym stopniu dostępne dla każdego, bo już nawet same spacery po plaży pozwalają na to, by bliski kontakt z morzem pozytywnie wpływał na organizm. Aby faktycznie odczuć dobroczynny wpływ morza na zdrowie, zalecany jest pobyt nad morzem na okres minimum dwóch tygodni. Jednak już nawet tygodniowy wyjazd pozwoli się zregenerować i wypocząć, a także dostarczyć sobie wartościowych składników za sprawą nadmorskiego mikroklimatu.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.