Zabiegi na kręgosłup

Problemy z kręgosłupem stanowią jedną z najczęstszych przyczyn konieczności korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych na kręgosłup. Schorzenia oraz zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa. W zależności od rodzaju dolegliwości oraz umiejscowienia zmian chorobowych, zabiegi lecznicze dobierane są odpowiednio do konkretnej sytuacji i adekwatnie do potrzeb danego pacjenta. W przypadku rehabilitacji pourazowej po czasie możliwe jest uzyskanie trwałego efektu poprawy czy nawet przywrócenia zdrowia, z kolei choroby przewlekłe zwykle wymagają cyklicznego powtarzania serii zabiegów na kręgosłup i ustawicznej rehabilitacji kręgosłupa, aby utrzymać sprawność i nie pogłębiać problemów zdrowotnych z kręgosłupem.
 
Podłoże schorzeń kręgosłupa może być bardzo różne. Zwykle wiąże się jednak z przyczyną z jednej z dwóch grup: niewłaściwa higiena kręgosłupa i zwyczajnie brak dbałości o kręgosłup lub też stany po przebytych urazach. Zazwyczaj choroby przewlekłe czy postępujące zmiany zwyrodnieniowe również sięgają korzeniami takich problemów jak długotrwałen utrzymywanie niewłaściwej postawy, chociażby przy pracy wymuszającej długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Uprawianie sportów sprzyjających kontuzjom oraz obciążających stawy również może przyczyniać się do rozwoju schorzeń kręgosłupa w późniejszym czasie.
 
Niezależnie od źródła problemów z kręgosłupem, rehabilitacja w postaci zabiegów fizjoterapeutycznych będzie wysoce wskazana w drodze do odzyskania zdrowego kręgosłupa. Wśród tych zabiegów na kręgosłup mogą się znaleźć zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii czy hydroterapii. Konkretne zabiegi na kręgosłup dobierane są przez terapeutę, który zadba o jak najlepsze dopasowanie danych zabiegów by osiągnąć jak najlepsze efekty rehabilitacji kręgosłupa i zadbać o zdrowy kręgosłup na dłuższy czas. Przy zaawansowanych przewlekłych schorzeniach kręgosłupa oraz po trudnych urazach, rehabilitacja kręgosłupa może wymagać powtarzania cykli zabiegów na kręgosłup aż do osiągnięcia zadowalających efektów.
 
Oprócz fizjoterapeutycznych zabiegów rehabilitacyjnych na kręgosłup z powyższych grup, w leczeniu i usprawnianiu kręgosłupa oraz niwelowaniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, z powodzeniem wykorzystywane są takze masaże lecznicze, terapia manualna oraz kinesiotaping. Te metody praktykowane są zwłaszcza w przypadkach, kiedy powodem problemów z kręgosłupem są mięśnie. Te metody pozwalają zredukować ich napięcie, rozgrzać je i zmniejszyć ból, poprawić pracę mięśni oraz zapewnić ich prawidłowe działanie.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.