Uzdrowiska - zdrowie i wypoczynek

Wyjazdy do uzdrowisk cieszą się stale rosnącą popularnością. Odwiedzający je goście wybierają się tam nie tylko na kuracje, ale również na wyjazdy rekreacyjne oraz typowo wypoczynkowe, połączone jednak z korzystaniem z urządzeń infrastruktury uzdrowiskowej. Należą do nich m.in. tężnie, pijalnie wód mineralnych czy parki zdrojowe. Uzdrowiskowe części miejscowości posiadających status uzdrowiska sprzyjają wypoczynkowi, rekonwalescencji i regeneracji sił. Nic więc dziwnego, że coraz częściej uzdrowiska wybierane są nie tylko przez kuracjuszy, ale i przez rodziny na wspólne wakacje czy jako miejsce na wyjazd we dwoje przez pary.

Czym jest uzdrowisko?

Zgodnie z zapisem w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 651), jest to obszar w którym prowadzi się lecznictwo uzdrowiskowe, który został wydzielony specjalnie do ochrony znajdujących się tam naturalnych surowców leczniczych i zapewnienie możliwości korzystania z nich. Miejscowości i gminy ubiegające się o status uzdrowiska muszą spełnić szereg wymagań, aby go uzyskać, następnie wymagane jest utrzymywanie wszystkich standardów, aby ten status zachować. Między innymi ogromne znaczenie mają tutaj urządzenia umożliwiające korzystanie z dobrodziejstw naturalnych zasobów uzdrowiskowych.

Co można znaleźć w uzdrowisku?

Do infrastruktury uzdrowiskowej należy wszystko to, co pozwala na korzystanie z walorów naturalnych uzdrowiska, czyli np. umożliwiające inhalacje wodą mineralną tężnie czy też pijalnie wód zdrojowych, gdzie można korzystać z kuracji pitnych. Dodatkowo uzdrowiska muszą posiadać odpowiednie zaplecze noclegowe i zabiegowe, czyli kompleksową bazę sanatoryjną i wypoczynkową. W uzdrowiskach mieszczą się także szpitale uzdrowiskowe, w których przeprowadza się intensywne kuracje lecznicze i rehabilitacyjne. Istotny jest również fakt, że uzdrowiskami mogą być miejsca o dowiedzionych naturalnych walorach prozdrowotnych, czyli również odpowiedni miejscowy mikroklimat.

Uzdrowiska jako miejscowości turystyczne

Uzdrowiska, podobnie jak inne lubiane destynacje wyjazdów turystycznych, stawiają na rozwój turystyki i eksponują swoje walory, podkreślając swój charakter i lokalny klimat. Najbardziej znane i popularne kurorty dysponują bardzo szeroką gamą rozmaitych atrakcji turystycznych. Dzięki temu każdy odwiedzający daną miejscowość będzie mógł znaleźć coś wyjątkowego dla siebie i urozmaicić swój pobyt w uzdrowisku. Niektóre miejscowości uzdrowiskowe zachowały swój kameralny charakter, najlepiej będą się tam czuły osoby poszukujące ciszy i spokoju oraz wypoczynku blisko natury. Uzdrowiska są bardzo różnorodne; od uzdrowisk będących częściami większych miast, po bardzo małe miejscowości oddalone od miejskiego zgiełku.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Rehabilitacja dzieci.